Що таке nfc в смартфоні

0
157

технології нинішніх смартфонів постійно розвиваються. Сучасні телефони — це не тільки хороша камера, пам’ять і швидкісний інтернет, а ще й функції, які значно спрощують життя користувачам. Однією з таких функцій є nfc-технологія, яка значно розширила можливості звичайного смартфона.

Що таке nfc

near field communication (комунікація ближнього поля) — це технологія дозволяє пристроєм, які їй оснащені, здійснювати безконтактну передачу даних. Однак функція nfc, як її ще називають, працює на не великій відстані (близько 10 см). Це свого роду антена, яка здатна як передавати, так і приймати. У процесі беруть участь завжди 2 елементи. Це не обов’язково тільки смартфони, даною функцією можуть бути оснащені різні пристрої, або навіть карти. Чіп nfc дуже маленьких розмірів, тому він практично не збільшує вагу смартфона.

Застосування технології дуже велике і використовується повсюдно. Наявність її на смартфоні значно спрощує життя і дозволяє здійснювати різні дії (оплату, отримання знижок і бонусів, доступ в різні місця, навіть пропуск на роботу). Можлива передача невеликих обсягів даних між двома смартфонами. А ось для передачі великих файлів nfc використовується тільки для підключення, а передача здійснюється за допомогою bluetooth або wi-fi.

Як працює технологія nfc

Зв’язок між пристроями з nfc підтримується за допомогою магнітного поля. Існує 2 види взаємодії:

  • активне . Обидва пристрої по черзі створюють поля, що дозволяє їм обмінюватися даними в двосторонньому режимі.
  • пасивне . В такому випадку один з пристроїв налаштований або тільки на передачу, або тільки на прийом (платіжні термінали, карти метро та ін.), а другий пристрій є цільовим і в залежності від пасивного пристрою передає або отримує дані.

У технології nfc завжди є ініціатор (пристрій, який передає дані) і мета (пристрій, який їх отримує). Через невеликого розміру і незначного споживання енергії nfc почали використовувати повсюдно, в тому числі і в смартфонах (зазвичай антену кріплять до задньої сторони телефону, під кришкою). Два пристрої розташовують на відстані менше 10см один від одного і за допомогою технології здійснюють прийом даних. Один пристрій передає, другий-приймає.

Режим емуляції карти

Емуляція карти-функція, яка дозволяє замінити будь-яку карту, яку людина використовує в повсякденному житті, смартфоном. По суті телефон можна використовувати як:

  • банківську карту (будь то зарплатна, кредитна або накопичувальна карта)
  • проїзний квиток (наприклад, в метро)
  • знижкова карта
  • карта доступу до автомобіля та ін

Для того, щоб скористатися технологією nfc як картою, необхідно, щоб в магазині, метро або будь-якому іншому місці (де передбачається використання nfc) стояв так званий «приймач». На смартфон скачується додаток і підключається до карт. Таким чином відпадає необхідність носити з собою різні карти, а досить відкрити додаток в гаджеті, піднести його до зчитувального пристрою і здійснити покупку/проїзд/відкрити доступ.

Деякі карти вимагають окреме додатки для роботи з ними, інші ж дозволяють використання загальної програми nfc.

Режим передачі peer-to-peer

Peer-to-peer (p2p) в технології nfc передбачає можливість зв’язку двох пристроїв (найчастіше смартфонів) для передачі даних між ними.

За допомогою p2p можна передавати:

  • фото
  • аудіо
  • відео
  • контакти та ін.

Значний плюс даного режиму полягає в тому, що швидкість з’єднання пристроїв значно вище, ніж навіть у того ж bluetooth, проте потрібно враховувати наявність технології в обох пристроях. А ось передача даних здійснюється повільніше. Тому файли передаються за допомогою p2p nfc, зазвичай, не дуже великого обсягу. Ще однією незрівнянною перевагою peer-to-peer є більш великий діапазон можливостей. Так, наприклад, можна передати всю телефонну книгу або кілька обраних контактів за раз. Або здійснювати передачу великих обсягів інформації, при цьому немає необхідності в тривалому очікуванні підключення. Тільки ось після з’єднання пристроїв включиться bluetooth або wi-fi і всі дані будуть передані, після чого додаткова функція буде відключена. Мінусом такої передачі даних є те, що під час всього часу обміну файлами телефони повинні знаходиться поруч.

За допомогою p2p можна передавати не тільки файли, але і налаштування (наприклад, з wi-fi роутера на смартфон).

Режим читання

У цьому режимі пристрій виступає в ролі сканера nfc-міток., які містять різну інформацію. Такі мітки використовуються все частіше (наприклад, замінюють собою штрих-коди, що містять інформацію про товар).

Nfc-мітки дозволяють уникнути наявності великої кількості тексту там, де його розміщення не дуже зручно. Таким чином користувач, побачивши наявність мітки, за допомогою смартфона може дізнатися всю необхідну йому інформацію.

Найбільш часто режим читання використовують:

  • на підприємствах, в школах, деяких будинках і парковках. І хоча для такої пропускної системи використовують частіше ключ-карту, проте цю карту можна також замінити смартфоном.
  • ще одним дуже великим застосуванням технології nfc в режимі читання є » інтерактивний маркетинг «або, так звана»розумна реклама». Користувач, побачивши мітку, сканує її і отримує додаткову інформацію про товар, бонуси, знижки.
  • за допомогою міток nfc можна підписуватися на різні послуги, брати участь в опитуваннях або голосуваннях.

Чи важливо наявність nfc в смартфоні

В нинішній час функція nfc досить обмежена, проте її наявність значно спрощує життя. Список можливостей технології не дуже великий, однак, цілком ймовірно, що він буде розширюватися.

Nfc не вимагає значної енерговитрати, при цьому здатна полегшити життя. У мегаполісах технологія використовується повсюдно. Таким чином зникає необхідність носити з собою велику кількість різних карт, які житель великого міста використовує щодня.

У невеликих містах, а тим більше селищах і селах, nfc не так поширена, тому і необхідність в ній значно нижче. Тим більше за наявність технології в смартфоні доведеться доплатити.

Тому наявність і необхідність в смартфоні near field communication кожен вирішує для себе сам.

Для чого я можу використовувати nfc

Можливостей для застосування технології nfc не дуже багато, проте кожна з них передбачає великі варіанти її використання. Варто розглянути кожну більш детально, щоб зрозуміти навіщо взагалі потрібна дана функція.

Безконтактні платежі

Можливість безконтактної оплати полягає в тому, що всі дані про банківську карту внесені в платіжні сервіси смартфона, тому оплачуючи покупки немає необхідності діставати карту (її може взагалі не бути під рукою). Також дана функція значно убезпечить транзакцію, так як дозволяє приховати всю інформацію про власника карти. При наявності nfc в смартфоні досить піднести його до зчитувального пристрою і автоматично здійснити оплату банківською картою.

Сканування та програмування nfc міток

Скануючи мітки-nfc, можна дізнаватися детальну інформацію про продукт, товар, рекламу та ін.

При зчитуванні мітки вся інформація відбивається на екрані смартфона. Таким способом можна дізнаватися:

  • дані про виробника товару / продукту
  • термін придатності
  • склад
  • країну виробник
  • імпортера та ін.

Ще такі мітки використовують для того, щоб користувач міг дізнатися детальну інформацію про акції, знижки, голосуваннях і т. Д.

Така функція nfc має і іншу область застосування (наприклад, подобу «розумного будинку»), однак для її великого застосування необхідно спеціальне програмне забезпечення і тривалі настройки. Тому великого застосування функція не отримала.

Використання в якості ключа від автомобіля

Ця функція тільки починає впроваджуватися. Одними з перших, хто її випробував для свого автомобіля, стала компанія bmw в поколінні машин x5. Технологію назвали bmw digital key. Вона дозволяє власнику авто не тільки блокувати і розблокувати автомобіль за допомогою смартфона, але і заводити його використовуючи технологію nfc. Для використання digital key власнику bmw необхідно буде завантажити додаток bmw connected, а після створити обліковий запис connected drive. Для того, щоб завести автомобіль, смартфон необхідно буде вставити в зарядний блок, після чогоМожна запускати двигун. До того ж водій зможе створити подібний доступ ще для 5 користувачів, яким буде дано доступ до автомобіля.

Використання в якості проїзного на громадському транспорті

У разі необхідності дані про проїзний, для громадського транспорту, вносяться в спеціальну програму смартфона. При необхідності пристрій використовують як ключ для турнікета в метро або для фіксації поїздки. Однак дана можливість використовується далеко не у всіх містах, через що не має великого застосування. Ще одним недоліком є і той факт, що для того, щоб здійснити оплату проїзду, необхідно діставати смартфон. А це не тільки не зручно, але і не завжди безпечно, так як використовувати його необхідно у великому скупченні народу, при цьому тримати пристрій поки не відбудеться зчитування.

Таким чином функція «мобільний проїзний» не зарекомендувала себе як корисна. Вона є альтернативою — у разі якщо проїзний забутий немає необхідності купувати новий або оплачувати проїзд додатково.

Тому таку функцію nfc використовують не часто.

Відкривати двері в офісі і турнікети

У разі, якщо в офісі або школі використовується пропускна система на основі магнітних міток, то смартфон можна використовувати як пропуск. Для цього дані про пропуск (виданий підприємством) необхідно внести в спеціальну програму смартфона. Після чого, nfc можна використовувати як ключ-карту. Варто також врахувати, що деякі підприємства, використовуючи магнітні мітки, виключають можливість використання телефону як перепустки, вважаючи дану технологію недостатньо безпечною.

Тому дане застосування nfc також не має великого використання.

Передача файлів за допомогою android beam

Це по суті система peer-to-peer, про яку говорилося раніше, однак android beam використовує для передачі даних bluetooth. Однак включення даної функції на смартфоні не потрібно-вона включається і відключається автоматично. Значними перевагою такої передачі даних є те, що при цьому обидва пристрої працюють в аналогу «режиму польоту» що практично не садить батарею.

Таким чином можна передавати:

  • веб-сторінки
  • фото і відео
  • маршрути і координати на картах
  • посилання на додатки та ін.

Ця функція використовується в якості передачі веб-даних і для передачі файлів. Ще один плюс android beam в тому, що немає необхідності включати програму додатково. Досить піднести пристрої один до одного і на одному з пристроїв вибрати контент, який необхідно передати, так як програма визначить можливість «спарювання пристроїв» самостійно.

Збереження бонусних карт

У деяких великих сервісах (автозаправки, магазини) почали використовувати технологію nfc, не тільки для безконтактної оплати, але і для використання бонусів. Проте дана функція не дуже зручна, так як для кожного сервісу доведеться завантажувати окремий додаток, яке буде зберігати бонуси для конкретного магазину, автозаправки. До того ж для зчитування доведеться заходити в цей додаток, через що витрачається багато часу. Поки для даної технології не буде розроблена єдина система, вона так і залишиться не затребуваною.

Як дізнатися чи є в моєму android смартфоні nfc

Раніше про те, що смартфон має технологію nfc можна було дізнатися знявши задню кришку гаджета або по відповідній абревіатурі на корпусі. Більшість нових моделей смартфона мають литий корпус і на них відсутні сторонні написи, тому є 2 способи дізнатися про присутність технології near field communication в на е:

  1. перевірити в налаштуваннях. Можна пошукати наявність даної функції в налаштуваннях смартфона. Для цього необхідно зайти в » бездротові мережі «і натиснути на вкладку»ще…». При наявності nfc даний пункт можна буде побачити саме там. У деяких в швидких налаштуваннях (панель викликається свайпом зверху-вниз) є відповідна вкладка – «nfc».
  2. переглянути офіційні характеристики. Можна подивитися технічні характеристики пристрою (наприклад, на офіційному сайті компанії-виробника). Про ці характеристики також можна запитати у продавця-консультанта при покупці гаджета.

Чи безпечно використовувати nfc

Раніше передбачалося, що технологія nfc безпечна з тієї причини, що передача даних відбувається на дуже невеликій відстані. У разі ж крадіжки пристрою передбачалася захист паролями та / або біометричними даними.

До кінця 2018 року технологія nfc вважалася однією з найбільш безпечних в плані передачі даних, а також зберігання шифрів і паролів. Однак у жовтні 2018 року педро умберіно – фахівець компанії checkmarx провів ряд досліджень. Після чого визначив метод nfcdrip, який доводить, що технологія не так вже й безпечна. За допомогою даного методу можна передавати паролі або ключі шифрування за допомогою технології nfc на відносно великі відстані (раніше вважалося, що для цього пристрою повинні знаходитися не більше ніж на 10 см один від одного). Прихована технологія дозволяє витягувати дані зі смартфона при відключених функціях bluetooth, wi-fi, gsm і навіть в «режимі польоту».

Вчений довів, що» красти » дані можна на відстані 2,5 метрів від об’єкта, при цьому не виникає ніяких додаткових помилок. Випробування проводилися на різних відстанях. Що дозволило довести можливість отримання шифрованих даних на відстані 10 метрів (з помилками) і до 60 метрів з найбільшими похибками.

Саме тому не можна вважати технологію найбільш захищеною. Тим не менш, не так багато людей використовують nfc в повсякденному житті, щоб побоюватися шахраїв. Саме через те, що технологія не використовується повсюдно, шахраї шукають інші способи наживи.

А ось для банківських карт система безпечна, так як вона не зберігає дані про саму карту, тобто прив’язка йде до конкретного пристрою і номеру. І для того, щоб здійснити оплату через nfc банківською картою:

  • для авторизації не потрібно пін-код карти, а необхідний відбиток пальця власника смартфона або пароль
  • nfc технологія не підключається до банківського рахунку, тому вся інформація про нього відсутня
  • при скиданні всіх налаштувань необхідна повторна реєстрація-пароль не підлягає відновленню – тому дані тільки у власника)

Відмінність використання nfc на android і ios смартфонах

Використання технології в системі android найбільш широко. Всі вище перераховані функції можна використовувати в повній мірі. Досить наявності модуля nfc і відповідних додатків. Для того, щоб найбільш повно використовувати nfc на android потрібно завантажити android pay або samsung pay (для смартфонів компанії samsung). За допомогою цих програм можна здійснювати безконтактну оплату. Для деяких банківських карт потрібні їх особисті програми (наприклад компанія «білайн»).

Для використання інших функцій nfc доведеться шукати додаткові програми. Деякі функції будуть доступні при скачуванні стандартних додатків з google play, що значно спрощує використання технології в повсякденному житті на android.

А ось з ios все складніше. Дана операційна система є закритою, а технологія nfc передбачає максимальну відкритість телефону для використання різних функцій. Ось і виходить, що в ios, навіть при наявності модуля nfc, її функції дуже обмежені. У нинішній час використовувати nfc на iphone можна тільки за допомогою платіжної системи apple pay. Деякі користувачі «яблучних» телефонів сподівалися, що функціонал nfc в нових версіях iphone x/xs розширять, проте цього не сталося і технологія все ще обмежена однією платіжною системою.

Перевага і недоліки nfc

Як і у будь-якої технології, nfc має ряд плюсів і мінусів. Саме тому кожен користувач повинен сам для себе вирішити необхідність даної функції в своєму смартфоні.

Плюси:

  • немає необхідності носити банківські карти, що виключає їх втрату
  • незначні енерговитрати
  • висока швидкість підключення
  • можливість передачі великих обсягів інформації
  • може працювати як ключ-карта або ключ від автомобіля
  • можливість швидкої передачі веб-даних

Мінуси:

  • бувають випадки подвійного списання грошових коштів
  • маленький радіус дії
  • постійне вдосконалення технології, що призводить до застаріння минулих версій
  • умовна безпека

Висновки

Можливості технології nfc досить великі і в той же час досить обмежені. У разі проживання в мегаполісі дана функція може стати дійсно незамінною. А ось маленькі міста не припускають її значного використання, аТому немає необхідності переплачувати. Багато що залежить від операційної системи, можливості nfc для android і ios не однакові. В іншому ж дана технологія досить цікава і комусь може здатися дуже зручною, а тому кожен вибирає для себе.