Інструменти для забезпечення конфіденційності та безпеки в інтернеті

0
143

Світ навколо нас змінюється дуже швидко і персональні дані знаходяться під все більшою загрозою. Приватні компанії та державні організації щосили намагаються збирати, відстежувати, контролювати всю цифрову активність звичайних людей. На це є цілий ряд причин:

  • рекламодавці на кшталт google і facebook хочуть дізнатися про вас все що тільки можна, в тому числі адреси відвіданих сайтів, де ви знаходитеся, ваш список контактів і не тільки. Це спрощує показ таргетованої реклами, впливає на ваш вибір покупок і збільшує прибуток рекламодавців.
  • під час пандемії і численних обмежень уряди різних країн намагаються відстежувати пересування своїх громадян і їх біометричні дані.
  • інтернет-провайдери стежать за своїми клієнтами і можуть передавати ці дані державним установам. У деяких країнах це не тільки не протизаконно, але навіть обов’язково. Серед таких країн великобританія, сша та австралія.
  • свобода в інтернеті поступово обмежується через зусилля в плані цензури і блокування контенту. Живете ви в китаї, німеччині, великобританії або сша, в будь-якій країні знайдуться групи, які намагаються розширити цензуру в інтернеті.

Не варто засмучуватися. Альтернативні технології знаходяться на підйомі, оскільки все більше людей усвідомлюють описані вище проблеми і починають шукати рішення. Ці рішення забезпечують поліпшену конфіденційність, безпеку і свободу в глобальній мережі. У даній статті розповідається про деякі таких рішеннях.

Перш за все потрібно усвідомлювати загрози. Яка конфіденційність і захист вам потрібні, виходячи з поставлених перед вами завдань і можливих супротивників?

Багато людей шукають захист від стеження онлайн з боку рекламних мереж і хочуть конфіденційності та безпеки. Ще більш високий рівень захисту потрібен представникам певних професій, на зразок журналістів при роботі з конфіденційною інформацією. У кожної людини свої запити і не існує універсальних порад для всіх.

У кожного користувача повинен бути браузер із захистом конфіденційності. На це є три причини:

  • браузери відкривають велику поверхню для атак зловмисників і їх можна скомпрометувати різними способами.
  • за замовчуванням безліч браузерів містять великий обсяг конфіденційної інформації. Це історія відвіданих сторінок, імена користувачів, паролі, інформація автозаповнення на зразок імені та прізвища, адреси, номера телефону і т.д.
  • браузери можуть показати безліч здатної розкрити вашу особистість інформації третім особам. Також вони можуть відобразити системні налаштування, апаратні характеристики і багато іншого.

захищені браузери . На основі тестів можна запропонувати наступні браузери з акцентом на конфіденційність:

  • модифікований firefox. Firefox являє собою відмінний браузер для забезпечення конфіденційності та безпеки, якщо правильно його налаштувати. Налаштувань у нього безліч і вони дають необхідний рівень захисту і конфіденційності, при цьому є сумісність з розширеннями. Існують посібники щодо посилення конфіденційності firefox.
  • brave. Браузер на основі chromium, який зосереджений на конфіденційності за замовчуванням, без необхідності вносити будь-які зміни в налаштування. Спочатку він блокує рекламу і трекери і також пропонує багатий вибір налаштувань, високу швидкість і вбудований захист проти створення цифрових відбитків.
  • браузер tor. Являє собою посилену версію firefox із застосуванням мережі tor, яку при бажанні можна відключити.
  • ungoogled chromium. Як зрозуміло з назви, цей браузер являє собою урізаний варіант chromium, який позбавили сервісів google заради посилення конфіденційності. Його вихідний код можна взяти тут.
  • bromite

Браузерів існує багато і вибір залежить від потреб і переваг конкретного користувача. Уваги заслуговують і chrome, opera, safari і vivaldi, але з точки зору конфіденційності вони будуть не кращим вибором.

розширення браузерів . Є кілька націлених на конфіденційність і безпеку розширень.

Також варто згадати, що не слід використовувати браузерні менеджери паролів, які зберігають логін і пароль у вигляді простого тексту.

Віртуальні приватні мережі (vpn)

Використання хорошого сервісу vpn є одним з найпростіших і ефективних способів захисту конфіденційності, забезпечення безпеки пристроїв і доступу до заблокованого контенту. Vpn є критично важливим інструментом, особливо коли провайдери стежать за своїми користувачами.

Vpn вирішують кілька проблем:

  • шпигунство з боку провайдера . Vpn зашифровує та анонімізує підключення до інтернету. Трафік стає нечитабельним для провайдера та інших сторонніх осіб.
  • доступ до заблокованого контенту . Vpn дозволяє знаходити географічні блокування. Виберіть сервер з потрібного регіону і отримаєте доступ до сайту або трансляцій.
  • відстеження ip та місцезнаходження . Багато сайтів і рекламодавці відстежують користувачів за їх ip-адресами. Vpn підміняє ваш ip-адресу і місце розташування на адресу своїх серверів.
  • проблеми з авторськими правами . Торренти і потокові трансляції зі сторонніх джерел можуть бути незаконними. Vpn приховає ваш ip-адресу і допоможе зберегти в таємниці свою особистість.

Нижче перераховані три кращих сервісу vpn:

  • nordvpn.
  • surfshark.
  • expressvpn.

Реклама, трекери та блокувальники шкідливих програм

Якісний блокувальник реклами важливий для забезпечення конфіденційності та захисту. З точки зору конфіденційності необхідно блокувати рекламу, оскільки вона також працює як інструмент відстеження. Вона записує вашу активність в інтернеті для створення докладного користувальницького профілю. Ці дані використовуються для розсилки таргетованої реклами і продаються стороннім особам.

Реклама становить небезпеку і з точки зору захисту. Вона може містити шкідливий код, здатний проникнути на пристрій при завантаженні веб-сторінок без всяких дій з боку користувачів.

Ефективне блокування будь-якої реклами є єдиним способом захисту. Є різні варіанти блокування:

  • браузерні розширення-блокувальники . Розширення на зразок ublock origin користуються досить високим попитом, але у них можуть бути недоліки. Інтернет-реклама може як і раніше витрачати ресурси і відстежувати користувачів, навіть якщо вона не відображається. Вибирайте блокувальник реклами якомога ретельніше. Деякі блокувальники на кшталт ghostery і adblock plus збирають призначені для користувача дані для заробітку на цьому або для показу схваленої реклами.
  • додатки-блокувальники . Спеціальні програми, які зазвичай добре блокують рекламу на всьому пристрої. Популярною і добре зарекомендувала себе програмою є adguard.
  • блокувальники реклами в vpn . Ще одна причина користуватися vpn, це наявність в них функції блокування реклами. У більшості випадків така можливість працює досить добре.
  • блокування на рівні маршрутизатора . Її можна налаштувати різними методами, від використання блокуючого рекламу dns до завантаження власних фільтрів на маршрутизатор.
  • pi-hole

Краща блокування реклами залежить від потреб користувача. Якщо у нього вдома безліч пристроїв, настройка мережевого блокувальника реклами забезпечить захист швидше за все. Ublock origin користується попитом при роботі в браузері, а у сервісу nordvpn є функція блокування cybersec.

Тема паролів досить велика і зачіпає силу пароля, управління паролями і зберігання паролів. В даному випадку ми поговоримо про управління і зберіганні. Багато зберігають паролі прямо в браузері, але це може бути ризиковано.

Більш захищеним методом є використання окремого додатка менеджера паролів. Окремий менеджер також може мати розширення для браузера, яке буде зручним і захищеним. В якості подібного додатка можна назвати bitwarden.

  • bitwarden . Безкоштовна програма з відкритим вихідним кодом, зручним інтерфейсом і високим рівнем захисту.
  • nordpass . Програма від творців nordvpn і nordlocker, що забезпечує серйозний захист. Крім того, вона пройшла сторонню перевірку.
  • 1password . Ще один відмінний вибір з великими функціональними можливостями і високими стандартами захисту на різних типах пристроїв.
  • Keepassxc . Менеджер паролів на локальному сервері, який відрізняється від інших представників цього списку. У нього є свої переваги і недоліки.

Почніть користуватися якісним менеджером паролів прямо зараз.

Багато користувачів усвідомлюють ризики роботи в популярних месенджерах і переходять на не такі поширені, але більш конфіденційні і захищені. Наприклад, whatsapp збирає та ділиться даними з facebook, своєю батьківською компанією. Якщо вас це турбує, а турбувати повинно, перейдіть на один з описаних нижче альтернативних месенджерів.

З урахуванням обмежених можливостей електронної пошти рекомендується вибрати захищений месенджер для тих, хто багато переписується в інтернеті. Представлені нижче пропозиції задіють серйозні стандарти шифрування і підходять для групового та індивідуального спілкування на різних пристроях і операційних системах.

  • signal . Можливо, найпопулярніший захищений месенджер з постійно зростаючою кількістю користувачів. Він безкоштовний, у нього відкритий вихідний код і дуже високий рівень захисту. Є й недоліки на зразок необхідності вказувати номер телефону.
  • wickr me . Ще один захищений месенджер з рядом унікальних можливостей в плані конфіденційності та безпеки. Дана програма теж є безкоштовною.
  • wire . Швейцарське додаток з високим рівнем захисту, зручністю і безліччю функціональних можливостей. Для особистого користування є безкоштовна версія.
  • threema . Платний месенджер з шифруванням. Його придбання обійдеться всього в $2,99. Це теж додаток зі швейцарії, у якого відкритий вихідний код.
  • telegram . Розроблений в росії популярний месенджер з шифруванням, але не за замовчуванням.

Оскільки все більше людей переходять на захищені месенджери, підвищується ймовірність, що потрібні вам співрозмовники будуть там. Дана тенденція була запущена на початку 2021 року і напевно збережеться.

Примітка: потрібно мати на увазі, що звичайні смс не є захищеними і конфіденційними. Їх може читати ваш оператор мобільного зв’язку і вони вразливі перед атаками «людина посередині» і для перехоплення пристрою stingray. Якщо вам важлива конфіденційність при листуванні, користуйтеся безпечними мессенджерами.

Конфіденційні пошукові системи

Популярні пошукові системи на кшталт google, yahoo, bing записують і відстежують запити користувачів. Це допомагає їм створювати власний профіль для своїх рекламних партнерів.

  • metager . Метапошуковий движок з відкритим вихідним кодом і хорошою функціональністю, розташовується в німеччині.
  • swisscows . Конфіденційна пошукова система зі швейцарії з нульовим стеженням, розташовується інфраструктура також в швейцарії.
  • searx . Конфіденційний універсальний метапошуковий движок з відкритим вихідним кодом.
  • qwant . Конфіденційний пошуковий движок з франції.
  • duckduckgo . Конфіденційний пошуковий движок з сша.
  • mojeek . Єдина справжня пошукова система замість метапошукового движка, у якої є свій сканер і індексація. Розташовується у великобританії.
  • yacy . Децентралізована однорангова пошукова система з відкритим вихідним кодом.
  • givero

Є ще кілька конфіденційних пошукових систем, але вони належать рекламним компаніям. Наприклад, startpage була куплена рекламною компанією system1 з оплатою за кліки.

Багато популярних систем електронної пошти, таких як gmail, yahoo та icloud, не дружать з конфіденційністю. Навряд чи вам сподобається, якщо у сторонніх людей буде доступ до ваших електронних листів, вони будуть збирати дані для таргетованої реклами або передавати інформацію стороннім особам. Все це відбувається в даних сервісах.

  • gmail дає стороннім доступ до електронної пошти, відстежує користувальницькі покупки за рахунок перегляду квитанцій в поштовій скриньці.
  • рекламодавцям дозволяється сканувати акаунти в yahoo і aol з метою » ідентифікувати і сегментувати потенційних клієнтів на основі контекстних сигналів про покупки».

Gmail продовжує залишатися найпопулярнішим поштовим сервісом світу, але за це доводиться платити конфіденційністю. Чим більше людей дізнаються про ці проблеми, тим більше шукають альтернативні варіанти.

  1. protonmail
  2. tutanota
  3. mailfence
  4. mailbox.org
  5. hushmail
  6. posteo
  7. fastmail
  8. runbox
  9. ctemplar

Читайте наш огляд кращих захищених поштових сервісів.

Операційні системи

Подумайте про використання безкоштовної операційної системи linux з відкритим кодом. Є багато різних дистрибутивів linux для різних сценаріїв застосування.

  • якщо вам подобаються windows і macos, спробуйте дистрибутиви elementary os, ubuntu, mint і debian.
  • ще однією орієнтованою на конфіденційність версією є tails. Її можна запускати з флешки, диска або карти пам’яті.

проблеми windows і macos

  • windows. Системи windows 10/11 засновані на тотальному відстеженні. Вона дає корпораціям і урядам повний доступ до всього, що ви робите на комп’ютері. Крім збору даних, викликає занепокоєння націленість більшості вірусів саме на windows, що підвищує ризики безпеки.
  • macos. Apple в плані конфіденційності трохи краще, але тут теж є проблеми. Як і microsoft, apple налаштовує свою операційну систему на збір великого обсягу персональних даних. Це історія відвіданих сторінок в браузері, дані про підключення, місцезнаходження та інші.

Антивіруси

Антивіруси не можна назвати інструментом забезпечення конфіденційності, але в залежності від ситуації вони не завадять. Проблема в тому, що багато антивіруси порушують конфіденційність і можуть володіти небажаними доповненнями.

Як і у випадку з сумнівними безкоштовними сервісами vpn, безкоштовні антивіруси можуть приносити проблеми. При тестуванні 8 популярних безкоштовних антивірусів компанія emsisoft встановила, що 7 з них пов’язані з потенційно небажаними програмами, які можуть заважати або навіть представляти реальну загрозу. З цієї причини рекомендується уникати безкоштовних антивірусів.

Іншою серйозною проблемою таких програм є конфіденційність. Багато подібні антивіруси збирають дані, такі як історія переглядів веб-сторінок, нібито підозрілі файли, метадані і т.д. Перед установкою читайте політику конфіденційності антивіруса.